Finwire 25 april - 13:03

Xano minskar omsättning och rörelseresultat

Industribolaget Xano Industri redovisar minskande omsättning under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten minskade.

Omsättningen sjönk 7,9 procent till 825 miljoner kronor (896).

Rörelseresultatet blev 31 miljoner kronor (87), med en rörelsemarginal på 3,8 procent (9,7).

Resultatet före skatt var 17 miljoner kronor (73).

Resultatet efter skatt blev 13 miljoner kronor (57), en minskning med 77,2 procent mot föregående år.

Resultat per aktie uppgick till 0,22 kronor (0,99), vilket innebär en minskning med 77,8 procent mot föregående år.

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 23 miljoner kronor (39).

Xano, MkrQ1-2024Q1-2023Förändring
Nettoomsättning825896-7,9%
Rörelseresultat3187-64,4%
Rörelsemarginal3,8%9,7%
Resultat före skatt1773-76,7%
Nettoresultat1357-77,2%
Resultat per aktie, kronor0,220,99-77,8%
Kassaflöde från löpande verksamhet2339-41,0%

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 17 juli - 17:57
Fitch sänker Intrums kreditbetyg till CC
Fitch sänker Intrums kreditbetyg till CC
Finwire 17 juli - 17:50
Corem utreder förutsättningar för riktad nyemission om 100 miljoner B-aktier
Fastighetsbolaget Corem Property utreder förutsättningarna för att genomföra en riktad...
Finwire 17 juli - 17:37
Handelsbanken steg mot strömmen på Stockholmsbörsen, OMXS30-index föll 0,6 procent
Stockholmsbörsen vände nedåt på onsdagen samtidigt som rapportflödet tilltog ytterligare....