Finwire 10 July - 06:49

USA viktiga bolag - Tesla ökade 3,7 procent

Sektor/bolagKursFörändring dagFörändring i årDatum
Aluminium
Alcoa40,33-3,2%18,6%2024-07-09
Bank & Finans
American Express237,751,4%26,9%2024-07-09
Bank of America41,422,0%23,0%2024-07-09
Citigroup66,552,8%29,4%2024-07-09
Goldman Sachs472,831,7%22,6%2024-07-09
JP Morgan Chase207,631,2%22,1%2024-07-09
Morgan Stanley102,612,0%10,0%2024-07-09
Wells Fargo59,881,5%21,7%2024-07-09
Beklädnad
Abercrombie179,240,4%103,2%2024-07-09
Gap23,27-0,7%11,3%2024-07-09
Bath & Body Works37,18-0,8%-13,9%2024-07-09
TJX112,15-0,1%19,6%2024-07-09
Biotech
Amgen315,911,4%9,7%2024-07-09
Detaljhandel
eBay52,65-0,3%20,7%2024-07-09
Home Depot337,09-0,7%-2,7%2024-07-09
Wal-Mart69,900,3%33,0%2024-07-09
Energi
Chevron152,98-0,9%2,6%2024-07-09
Exxon Mobil110,94-1,1%11,0%2024-07-09
Fordon
Ford Motor12,90-0,6%5,8%2024-07-09
General Motors46,26-0,6%28,8%2024-07-09
Tesla262,333,7%5,6%2024-07-09
Försvar
Lockheed Martin460,30-0,3%1,6%2024-07-09
Gruvor
Freeport McMoRan50,80-0,6%19,3%2024-07-09
Halvledare
AMD177,10-0,9%20,1%2024-07-09
Intel34,591,8%-31,2%2024-07-09
Nvidia131,382,5%165,3%2024-07-09
Qualcomm207,12-0,4%43,2%2024-07-09
STMicro41,51-2,1%-17,2%2024-07-09
Texas Instruments200,16-0,7%17,4%2024-07-09
Investment
Berkshire Hathawy410,520,4%15,1%2024-07-09
Konsumentvaror
Procter&Gamble165,66-0,5%13,0%2024-07-09
Thor Industries91,40-0,9%-22,7%2024-07-09
Livsmedel
Coca-Cola62,69-0,4%6,4%2024-07-09
McDonald's245,82-0,8%-17,1%2024-07-09
Läkemedel
Abbott Laboratories101,64-0,5%-7,7%2024-07-09
Bristol Myers Squibb40,862,2%-20,4%2024-07-09
Eli Lilly932,501,6%60,0%2024-07-09
Gilead Sciences67,760,3%-16,4%2024-07-09
Johnson & Johnson147,051,1%-6,2%2024-07-09
Merck126,040,2%15,6%2024-07-09
Pfizer27,72-0,8%-3,7%2024-07-09
Medtech
Boston Scientific76,510,5%32,3%2024-07-09
Stryker335,570,4%12,1%2024-07-09
Medtronic76,880,1%-6,7%2024-07-09
Media
Fox Corporation35,191,9%18,6%2024-07-09
Netflix685,740,0%40,8%2024-07-09
Spotify311,55-0,7%65,8%2024-07-09
Nätverksutrustning
Cisco Systems45,80-0,6%-9,3%2024-07-09
Juniper Networks36,920,0%25,2%2024-07-09
Tech
Amazon199,340,0%31,2%2024-07-09
Alibaba75,703,0%-2,3%2024-07-09
Alphabet190,440,0%35,1%2024-07-09
Apple228,680,4%18,8%2024-07-09
Meta Platforms530,000,1%49,7%2024-07-09
IBM176,48-0,7%7,9%2024-07-09
Microsoft459,54-1,4%22,2%2024-07-09
Telekom
AT&T18,80-0,1%12,0%2024-07-09
T Mobile179,05-0,1%11,7%2024-07-09
Verizon Comm41,30-0,6%9,5%2024-07-09
Tobak
Altria46,701,5%15,8%2024-07-09
Philip Morris101,67-0,9%8,1%2024-07-09
Transport
Fedex292,73-0,9%15,7%2024-07-09
Verkstad
Boeing183,24-1,4%-29,7%2024-07-09
Caterpillar326,06-0,9%10,3%2024-07-09
Cummins268,68-0,3%12,2%2024-07-09
Deere & Co348,84-1,7%-12,8%2024-07-09
Eaton318,71-0,1%32,3%2024-07-09
Emerson Electric109,59-0,3%12,6%2024-07-09
Honeywell210,60-0,5%0,4%2024-07-09
Parker-Hannifin508,680,0%10,4%2024-07-09
Rockwell Automation261,24-1,5%-15,9%2024-07-09
Stanley Black&Decker80,85-0,5%-17,6%2024-07-09
RTX Corp101,111,0%20,2%2024-07-09
Källa: Factset

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 22 July - 17:39
Stockholmsbörsen steg efter Bidens avgångsbesked, OMXS30-index ökade 0,9 procent
Stockholmsbörsen inledde veckan med en bred uppgång på måndagen. Utvecklingen var likartad på...
Finwire 22 July - 17:33
Två styrelseledamöter lämnar Quickbit
Fintechbolaget Quickbit som utvecklar tekniklösningar meddelar att styrelseledamöterna Elena...
Finwire 22 July - 16:57
Ourlivings plattform Boappa har ökat försäljningen till 5,4 miljoner kronor hittills i år
Boendeplattformen Boappa har i teknikbolaget Ourlivings regi ökat försäljningen till 5,4 miljoner...