Finwire 9 July - 07:17

USA viktiga bolag - Intel ökade 6,2 procent

Sektor/bolagKursFörändring dagFörändring i årDatum
Aluminium
Alcoa41,66-1,8%22,5%2024-07-08
Bank & Finans
American Express234,51-0,5%25,2%2024-07-08
Bank of America40,620,5%20,6%2024-07-08
Citigroup64,741,1%25,9%2024-07-08
Goldman Sachs464,820,0%20,5%2024-07-08
JP Morgan Chase205,170,2%20,6%2024-07-08
Morgan Stanley100,591,0%7,9%2024-07-08
Wells Fargo59,01-1,0%19,9%2024-07-08
Beklädnad
Abercrombie178,534,1%102,4%2024-07-08
Gap23,440,7%12,1%2024-07-08
Bath & Body Works37,471,3%-13,2%2024-07-08
TJX112,210,5%19,6%2024-07-08
Biotech
Amgen311,460,2%8,1%2024-07-08
Detaljhandel
eBay52,79-0,2%21,0%2024-07-08
Home Depot339,601,5%-2,0%2024-07-08
Wal-Mart69,68-0,5%32,6%2024-07-08
Energi
Chevron154,330,0%3,5%2024-07-08
Exxon Mobil112,18-1,0%12,2%2024-07-08
Fordon
Ford Motor12,981,1%6,5%2024-07-08
General Motors46,550,1%29,6%2024-07-08
Tesla252,940,6%1,8%2024-07-08
Försvar
Lockheed Martin461,76-0,1%1,9%2024-07-08
Gruvor
Freeport McMoRan51,13-0,8%20,1%2024-07-08
Halvledare
AMD178,693,9%21,2%2024-07-08
Intel33,996,2%-32,4%2024-07-08
Nvidia128,201,9%158,9%2024-07-08
Qualcomm207,891,0%43,7%2024-07-08
STMicro42,410,0%-15,4%2024-07-08
Texas Instruments201,471,3%18,2%2024-07-08
Investment
Berkshire Hathawy409,08-0,5%14,7%2024-07-08
Konsumentvaror
Procter&Gamble166,520,8%13,6%2024-07-08
Thor Industries92,250,3%-22,0%2024-07-08
Livsmedel
Coca-Cola62,96-1,3%6,8%2024-07-08
McDonald's247,85-1,3%-16,4%2024-07-08
Läkemedel
Abbott Laboratories102,12-1,8%-7,2%2024-07-08
Bristol Myers Squibb39,990,8%-22,1%2024-07-08
Eli Lilly918,000,4%57,5%2024-07-08
Gilead Sciences67,551,3%-16,6%2024-07-08
Johnson & Johnson145,48-0,7%-7,2%2024-07-08
Merck125,78-0,5%15,4%2024-07-08
Pfizer27,93-0,4%-3,0%2024-07-08
Medtech
Boston Scientific76,11-0,4%31,7%2024-07-08
Stryker334,11-0,9%11,6%2024-07-08
Medtronic76,84-1,0%-6,7%2024-07-08
Media
Fox Corporation34,52-0,1%16,3%2024-07-08
Netflix685,74-0,7%40,8%2024-07-08
Spotify313,71-1,0%66,9%2024-07-08
Nätverksutrustning
Cisco Systems46,06-1,3%-8,8%2024-07-08
Juniper Networks36,930,6%25,3%2024-07-08
Tech
Amazon199,29-0,4%31,2%2024-07-08
Alibaba73,50-1,4%-5,2%2024-07-08
Alphabet190,48-0,8%35,2%2024-07-08
Apple227,820,7%18,3%2024-07-08
Meta Platforms529,32-2,0%49,5%2024-07-08
IBM177,640,9%8,6%2024-07-08
Microsoft466,24-0,3%24,0%2024-07-08
Telekom
AT&T18,810,2%12,1%2024-07-08
T Mobile179,170,0%11,8%2024-07-08
Verizon Comm41,530,6%10,2%2024-07-08
Tobak
Altria46,02-0,2%14,1%2024-07-08
Philip Morris102,590,5%9,0%2024-07-08
Transport
Fedex295,530,5%16,8%2024-07-08
Verkstad
Boeing185,840,5%-28,7%2024-07-08
Caterpillar329,060,2%11,3%2024-07-08
Cummins269,621,1%12,5%2024-07-08
Deere & Co355,00-1,4%-11,2%2024-07-08
Eaton318,960,5%32,4%2024-07-08
Emerson Electric109,970,5%13,0%2024-07-08
Honeywell211,63-0,3%0,9%2024-07-08
Parker-Hannifin508,770,6%10,4%2024-07-08
Rockwell Automation265,110,4%-14,6%2024-07-08
Stanley Black&Decker81,292,1%-17,1%2024-07-08
RTX Corp100,10-0,3%19,0%2024-07-08
Källa: Factset

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 22 July - 17:39
Stockholmsbörsen steg efter Bidens avgångsbesked, OMXS30-index ökade 0,9 procent
Stockholmsbörsen inledde veckan med en bred uppgång på måndagen. Utvecklingen var likartad på...
Finwire 22 July - 17:33
Två styrelseledamöter lämnar Quickbit
Fintechbolaget Quickbit som utvecklar tekniklösningar meddelar att styrelseledamöterna Elena...
Finwire 22 July - 16:57
Ourlivings plattform Boappa har ökat försäljningen till 5,4 miljoner kronor hittills i år
Boendeplattformen Boappa har i teknikbolaget Ourlivings regi ökat försäljningen till 5,4 miljoner...