Finwire 11 juli - 06:53

USA viktiga bolag - Alcoa backade 4,6 procent

Sektor/bolagKursFörändring dagFörändring i årDatum
Aluminium
Alcoa38,46-4,6%13,1%2024-07-10
Bank & Finans
American Express238,930,5%27,5%2024-07-10
Bank of America41,740,8%24,0%2024-07-10
Citigroup66,980,6%30,2%2024-07-10
Goldman Sachs478,891,3%24,1%2024-07-10
JP Morgan Chase207,800,1%22,2%2024-07-10
Morgan Stanley103,460,8%10,9%2024-07-10
Wells Fargo59,72-0,3%21,3%2024-07-10
Beklädnad
Abercrombie174,10-2,9%97,3%2024-07-10
Gap22,68-2,5%8,5%2024-07-10
Bath & Body Works36,54-1,7%-15,3%2024-07-10
TJX112,970,7%20,4%2024-07-10
Biotech
Amgen321,671,8%11,7%2024-07-10
Detaljhandel
eBay52,980,6%21,5%2024-07-10
Home Depot344,182,1%-0,7%2024-07-10
Wal-Mart70,410,7%34,0%2024-07-10
Energi
Chevron155,131,4%4,0%2024-07-10
Exxon Mobil111,920,9%11,9%2024-07-10
Fordon
Ford Motor13,172,1%8,0%2024-07-10
General Motors46,530,6%29,5%2024-07-10
Tesla263,260,4%5,9%2024-07-10
Försvar
Lockheed Martin461,010,2%1,7%2024-07-10
Gruvor
Freeport McMoRan51,591,6%21,2%2024-07-10
Halvledare
AMD183,963,9%24,8%2024-07-10
Intel34,870,8%-30,6%2024-07-10
Nvidia134,912,7%172,4%2024-07-10
Qualcomm208,800,8%44,4%2024-07-10
STMicro42,582,6%-15,1%2024-07-10
Texas Instruments203,621,7%19,5%2024-07-10
Investment
Berkshire Hathawy413,790,8%16,0%2024-07-10
Konsumentvaror
Procter&Gamble166,800,7%13,8%2024-07-10
Thor Industries92,981,7%-21,4%2024-07-10
Livsmedel
Coca-Cola62,830,2%6,6%2024-07-10
McDonald's250,491,9%-15,5%2024-07-10
Läkemedel
Abbott Laboratories103,051,4%-6,4%2024-07-10
Bristol Myers Squibb41,120,6%-19,9%2024-07-10
Eli Lilly939,780,8%61,2%2024-07-10
Gilead Sciences68,751,5%-15,1%2024-07-10
Johnson & Johnson149,431,6%-4,7%2024-07-10
Merck127,301,0%16,8%2024-07-10
Pfizer28,352,3%-1,5%2024-07-10
Medtech
Boston Scientific77,110,8%33,4%2024-07-10
Stryker337,340,5%12,6%2024-07-10
Medtronic77,060,2%-6,5%2024-07-10
Media
Fox Corporation35,320,4%19,0%2024-07-10
Netflix677,65-1,2%39,2%2024-07-10
Spotify304,99-2,1%62,3%2024-07-10
Nätverksutrustning
Cisco Systems46,271,0%-8,4%2024-07-10
Juniper Networks36,940,1%25,3%2024-07-10
Tech
Amazon199,790,2%31,5%2024-07-10
Alibaba76,010,4%-1,9%2024-07-10
Alphabet192,661,2%36,7%2024-07-10
Apple232,981,9%21,0%2024-07-10
Meta Platforms534,690,9%51,1%2024-07-10
IBM177,840,8%8,7%2024-07-10
Microsoft466,251,5%24,0%2024-07-10
Telekom
AT&T18,74-0,3%11,7%2024-07-10
T Mobile180,520,8%12,6%2024-07-10
Verizon Comm41,08-0,5%9,0%2024-07-10
Tobak
Altria46,930,5%16,3%2024-07-10
Philip Morris102,761,1%9,2%2024-07-10
Transport
Fedex293,270,2%15,9%2024-07-10
Verkstad
Boeing183,730,3%-29,5%2024-07-10
Caterpillar328,480,7%11,1%2024-07-10
Cummins274,092,0%14,4%2024-07-10
Deere & Co351,530,8%-12,1%2024-07-10
Eaton327,072,6%35,8%2024-07-10
Emerson Electric111,501,7%14,6%2024-07-10
Honeywell214,491,8%2,3%2024-07-10
Parker-Hannifin523,172,8%13,6%2024-07-10
Rockwell Automation265,081,5%-14,6%2024-07-10
Stanley Black&Decker83,082,8%-15,3%2024-07-10
RTX Corp100,68-0,4%19,7%2024-07-10
Källa: Factset

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 19 juli - 19:07
Antalet aktiva olje- och gasriggar i Kanada steg till 197 stycken (189)
Totala antalet aktiva olje- och gasriggar i Kanada steg under senaste rapportveckan. Det visar...
Finwire 19 juli - 19:06
Antalet aktiva olje- och gasriggar i USA steg till 586 stycken (584)
Totala antalet aktiva olje- och gasriggar i USA steg under senaste rapportveckan. Det visar...
Finwire 19 juli - 17:37
Stockholmsbörsen avslutade veckan med nedgång, OMXS30-index sjönk med 1,1 procent
Stockholmsbörsen avslutade veckan med nedgång på fredagen som likhet med torsdagen bjöd på...