Finwire 10 juli - 06:27

Nettosparandet i fonder var nära 22 miljarder i juni, rekord sett till första halvåret - Fondbolagens Förening

Nettosparandet i fonder uppgick till 21,8 miljarder kronor under juni, enligt Fondbolagens Förening.

Aktiefonder fortsatte dominera insättningarna med 16,2 miljarder kronor, följt av korta och långa räntefonder på 4,3 respektive 3,4 miljarder kronor. Enda kategorin som hade uttag under månaden var blandfonder med -3,9 miljarder kronor.

Sett till första halvåret har nettosparandet uppgått till 103,7 miljarder kronor, vilket är nytt rekord.

“En tydlig trend är att den absoluta merparten av nysparandet går till aktiefonder och framför allt till globalfonder”, säger Rebecca Jansson, fondekonom på Fondbolagens förening.

Hittills i år uppgår det totala nysparandet i aktiefonder till 95,2 miljarder kronor och av detta har drygt 91 miljarder tillfallit globalfonder.

Värdet av den totala fondförmögenheten ökade med 160 miljarder kronor under månaden till rekordhöga 7 900 miljarder kronor. 68 procent av den totala förmögenheten låg i aktiefonder.
MånadTotalt sparande, mdkrAktiefonder, mdkr
Juni 202421,816,2
Maj 202438,832,6
April 202419,611,4
Mars 20246,012,3
Februari 20245,87,7
Januari 202411,515,0
December 202342,625,1
November 20238,54,5
Oktober 2023-8,9-7,7
September 20230,92,1
Augusti 2023-5,5-1,3
Juli 20239,56,8
Juni 20234,212,1
Maj 202317,317,7
April 202313,112,1
Mars 20234,12,2
Februari 20237,213,4
Januari 20235,515,2
December 202250,037,2
November 20225,85,9
Oktober 2022-2,0-0,1
September 2022-13,4-11,4
Augusti 20223,24,5
Juli 202214,05,0
Juni, 2022-8,4-8,1
Maj, 20221,50,4
April, 20223,33,9
Mars, 2022-3,7-1,6
Februari, 2022-23,1-19,2
Januari, 2022-8,5-13,7
December, 202171,816,5
November, 20212,85,2
Oktober, 20217,72,6
September, 20212,4-17,5
Augusti 20214,0-6,5
Juli 202119,110,9
Juni, 202117,28,8
Maj, 202111,02,0
April, 202121,517,6
Mars, 202115,818,5
Februari, 20217,19,0
Januari, 202114,823,6
December, 202068,947,0
November, 202019,922,7
Oktober, 2020-5,1-9,9
September, 202010,112,2
Augusti, 20209,113,3
Juli, 202018,810,6
Juni, 202011,93,5
Maj, 202011,114,0
April, 202017,729,4
Mars, 2020-98,3-80,2
Februari, 2020-7,2-15,8
Januari, 202018,219,1
December, 201948,330,3
November 201911,49,5
Oktober, 201914,3-1,5
September, 20199,9-2,5
Augusti, 20192,4-9,5
Juli, 201912,96,1
Juni, 20193,97,8
Maj, 20195,34,4
April, 20197,87,7
Mars, 20192,4-3,9
Februari 20193,13,5
Januari 20194,52,0
December 201829,815,3
November 2018-5,4-6,9
Oktober 2018-9,1-21,4
September 2018-3,0-2,7
Augusti 20184,53,0
Juli 201816,23,8
Juni 20181,8-3,8
Maj 20187,27,0
April 20184,2-0,4
Mars 20180,5-4,5
Februari 2018-1,2-8,2
Januari 20188,812

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 19 juli - 19:07
Antalet aktiva olje- och gasriggar i Kanada steg till 197 stycken (189)
Totala antalet aktiva olje- och gasriggar i Kanada steg under senaste rapportveckan. Det visar...
Finwire 19 juli - 19:06
Antalet aktiva olje- och gasriggar i USA steg till 586 stycken (584)
Totala antalet aktiva olje- och gasriggar i USA steg under senaste rapportveckan. Det visar...
Finwire 19 juli - 17:37
Stockholmsbörsen avslutade veckan med nedgång, OMXS30-index sjönk med 1,1 procent
Stockholmsbörsen avslutade veckan med nedgång på fredagen som likhet med torsdagen bjöd på...