Finwire 10 juli - 06:25

EIA höjer prisprognoser för Brent och WTI-olja 2024-2025

Oljeorganisationen EIA höjer prisprognoserna på Brent- och WTI-olja för 2024 och 2025. För den globala oljeproduktionen och oljekonsumtionen görs mindre förändringar.

Det framgår av den senaste månadsrapporten från EIA.
Prognosen för globala efterfrågan under 2024 sänks marginellt till 102,9 miljoner fat om dagen, från 103 miljoner. För 2025 spås en efterfrågan på 104,7 miljoner (tidigare 104,5).

Organisationen spår att den globala oljeproduktionen kommer att uppgå till 102,4 miljoner fat om dagen i år (tidigare 102,6) och 104,6 miljoner fat om dagen nästa år (tidigare 104,7).

EIA spår att den amerikanska oljeproduktionen kommer att uppgå till 13,25 miljoner fat om dagen under 2024, upp från tidigare prognos om 13,24. För 2025 spås en produktion på 13,77 miljoner (tidigare 13,71).

För det genomsnittliga priset på WTI för 2024 höjs prognosen 2,9 procent till 82,03 dollar per fat (tidigare 79,70 dollar). För 2025 höjs prognosen till 83,88 dollar från 80,88 dollar.

Brentprognosen för 2024-2025 höjs med 2,6 procent respektive höjs 3,5 procent.

EIA spår fortsatt att den globala BNP-tillväxten kommer att landa på 3,0 procent i år samt stiga 3,3 procent 2025.

Tabell, EIA prognoserJuliJuniFörändring
Global efterfrågan på olja 2024102,9103,0-0,1%
Global efterfrågan på olja 2025104,7104,50,2%
Global produktion på olja 2024102,4102,6-0,1%
Global produktion på olja 2025104,6104,7-0,1%
Oljeproduktion i USA 202413,2513,240,1%
Oljeproduktion i USA 202513,7713,710,4%
Brentpris, spot 202486,3784,152,6%
Brentpris, spot 202588,3885,383,5%
WTI-pris, spot 202482,0379,702,9%
WTI-pris, spot 202583,8880,883,7%

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 12 juli - 19:06
Antalet aktiva olje- och gasriggar i Kanada steg till 189 stycken (175)
Totala antalet aktiva olje- och gasriggar i Kanada steg under senaste rapportveckan. Det visar...
Finwire 12 juli - 19:05
Antalet aktiva olje- och gasriggar i USA sjönk till 584 stycken (585)
Totala antalet aktiva olje- och gasriggar i USA sjönk under senaste rapportveckan. Det visar...
Finwire 12 juli - 17:35
Kraftig uppgång på rapportintensiv Stockholmsbörs, OMXS30-index steg 2,2 procent
Stockholmsbörsen steg i en bred och kraftig uppgång på fredagen. Rapportfloden var intensiv med...