Finwire 15 maj - 10:21

Viss uppgång bland ledande börser i Europa

De ledande Europabörserna stiger svagt på onsdagen.

Vid 10-tiden var det breda Stoxx 600 indexet upp med 0,32 procent. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet 0,13 procent som lägst och 0,41 procent som högst.

FTSE-100 indexet steg med 0,53 procent. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet 0,00 procent som lägst och 0,55 procent som högst.

DAX indexet var upp med upp 0,31 procent. Under dagen har indexet rört sig inom intervallet 0,02 procent som lägst och 0,40 procent som högst.

Den amerikanska S&P 500 terminen var samtidigt upp 0,01 procent.

KursDiff i dagDiff i år
Stoxx 600523,320,32%9,25%
Stoxx 505 083,880,07%12,44%
FTSE 1008 472,390,53%9,56%
DAX18 773,920,31%12,07%
CAC 408 221,59-0,05%8,99%
SMI11 822,430,33%6,15%
FTSE MIB Milano35 303,200,43%16,31%
IBEX 3511 284,800,40%11,71%
ATX3 710,89-0,31%8,03%
OBX1 329,850,36%11,39%
OMX 302 628,65-0,16%9,71%
S&P 500 termin5 270,250,01%
Nasdaq 100 termin18 403,75-0,06%
Sweden 10 Y2,32%-0,03
Tyskland 10 Y2,50%-0,05
USA 10 Y4,43%-0,01
UK 10 Y4,12%-0,05
Italien 10 Y3,82%-0,06
Frankrike 10 Y2,98%-0,05
Spanien 10 Y3,28%-0,05
EUR/USD1,08300,0013
USD/JPY156,0600-0,4300
USD/SEK10,7867-0,0435
EUR/SEK11,6816-0,0335
GBP/SEK13,5909-0,0395
Brent, USD/fat82,790,50%
WTI, USD/fat78,460,56%
Guld spot Comex, USD/oz2 364,030,41%
Silver spot Comex, USD/oz28,700,77%
Källa: Bloomberg

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 21 maj - 17:47
Billerud vinnare på Stockholmsbörsen, OMXS30-index stängde oförändrat
Stockholmsbörsen stängde på i en oregelbunden tendens på tisdagen, efter att ha återhämtat en...
Finwire 21 maj - 17:39
Slottsviken rapporterar substansvärde på 35,94 kronor per aktie den 31 mars
Fastighetsbolaget Slottsviken redovisar små förändring av omsättning och resultat i första...
Finwire 21 maj - 17:35
Modelon genomför en företrädesemission på 50 miljoner kronor
Mjukvarubolaget Modelon genomför en företrädesemission på 50 miljoner kronor. Det framgår av...