Finwire 3 april - 06:48

USA viktiga bolag - Tesla backade 4,9 procent

Sektor/bolagKursFörändring dagFörändring i årDatum
Aluminium
Alcoa35,644,8%4,8%2024-04-02
Bank & Finans
American Express225,53-0,9%20,4%2024-04-02
Bank of America37,30-0,6%10,8%2024-04-02
Citigroup62,84-1,0%22,2%2024-04-02
Goldman Sachs410,15-0,8%6,3%2024-04-02
JP Morgan Chase198,860,0%16,9%2024-04-02
Morgan Stanley92,71-0,9%-0,6%2024-04-02
Wells Fargo57,35-0,5%16,5%2024-04-02
Beklädnad
Abercrombie131,40-0,3%48,9%2024-04-02
Gap26,61-2,3%27,3%2024-04-02
Bath & Body Works48,25-3,9%11,8%2024-04-02
TJX99,47-0,2%6,0%2024-04-02
Biotech
Amgen276,21-2,4%-4,1%2024-04-02
Detaljhandel
eBay51,86-0,8%18,9%2024-04-02
Home Depot363,00-1,4%4,7%2024-04-02
Wal-Mart59,16-1,4%12,6%2024-04-02
Energi
Chevron159,780,4%7,1%2024-04-02
Exxon Mobil119,282,0%19,3%2024-04-02
Fordon
Ford Motor13,28-0,1%8,9%2024-04-02
General Motors44,89-1,1%25,0%2024-04-02
Tesla166,63-4,9%-32,9%2024-04-02
Försvar
Lockheed Martin453,240,1%0,0%2024-04-02
Gruvor
Freeport McMoRan48,382,2%13,6%2024-04-02
Halvledare
AMD178,70-2,5%21,2%2024-04-02
Intel43,94-1,3%-12,6%2024-04-02
Nvidia894,52-1,0%80,6%2024-04-02
Qualcomm171,04-0,4%18,3%2024-04-02
STMicro41,95-3,2%-16,3%2024-04-02
Texas Instruments170,36-1,6%-0,1%2024-04-02
Investment
Berkshire Hathawy418,92-0,3%17,5%2024-04-02
Konsumentvaror
Procter&Gamble160,570,0%9,6%2024-04-02
Thor Industries112,78-2,9%-4,6%2024-04-02
Livsmedel
Coca-Cola60,15-0,9%2,1%2024-04-02
McDonald's277,74-0,9%-6,3%2024-04-02
Läkemedel
Abbott Laboratories112,02-0,1%1,8%2024-04-02
Bristol Myers Squibb52,74-0,5%2,8%2024-04-02
Eli Lilly763,960,4%31,1%2024-04-02
Gilead Sciences72,09-1,1%-11,0%2024-04-02
Johnson & Johnson157,730,0%0,6%2024-04-02
Merck130,35-0,5%19,6%2024-04-02
Pfizer27,55-0,6%-4,3%2024-04-02
Medtech
Boston Scientific67,45-1,0%16,7%2024-04-02
Stryker349,38-1,5%16,7%2024-04-02
Medtronic85,20-2,1%3,4%2024-04-02
Media
Fox Corporation31,03-1,0%4,6%2024-04-02
Netflix614,210,0%26,2%2024-04-02
Spotify269,581,2%43,5%2024-04-02
Nätverksutrustning
Cisco Systems49,36-1,4%-2,3%2024-04-02
Juniper Networks36,91-0,4%25,2%2024-04-02
Tech
Amazon180,69-0,2%18,9%2024-04-02
Alibaba72,88-0,7%-6,0%2024-04-02
Alphabet155,87-0,4%10,6%2024-04-02
Apple168,84-0,7%-12,3%2024-04-02
Meta Platforms497,371,2%40,5%2024-04-02
IBM188,88-0,5%15,5%2024-04-02
Microsoft421,44-0,7%12,1%2024-04-02
Telekom
AT&T17,520,1%4,4%2024-04-02
T Mobile162,08-0,4%1,1%2024-04-02
Verizon Comm42,540,6%12,8%2024-04-02
Tobak
Altria42,93-0,7%6,4%2024-04-02
Philip Morris91,820,4%-2,4%2024-04-02
Transport
Fedex275,29-1,7%8,8%2024-04-02
Verkstad
Boeing188,04-0,8%-27,9%2024-04-02
Caterpillar364,830,3%23,4%2024-04-02
Cummins295,870,5%23,5%2024-04-02
Deere & Co404,000,0%1,0%2024-04-02
Eaton314,750,9%30,7%2024-04-02
Emerson Electric113,27-0,2%16,4%2024-04-02
Honeywell200,23-0,9%-4,5%2024-04-02
Parker-Hannifin547,44-0,6%18,8%2024-04-02
Rockwell Automation280,23-1,1%-9,7%2024-04-02
Stanley Black&Decker94,49-1,0%-3,7%2024-04-02
RTX Corp98,550,8%17,1%2024-04-02
Källa: Factset

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 17 april - 17:55
Stockholmsbörsen steg under onsdagen, OMXS30-index upp 0,5 procent
Stockholmsbörsen inledde onsdagen med högre kurser och handlades med stabila uppgångar under...
Finwire 17 april - 17:42
HMS Networks vill göra riktad nyemission om 1,4 miljarder kronor
Industrikommunikationsbolaget HMS Networks utreder förutsättningarna för att genomföra en riktad...
Finwire 17 april - 17:08
Cantargia publicerar prekliniska data i tidskrift
Forskningsbolaget Cantargia har publicerat nya prekliniska data i tidskriften Cell Reports. Den...