Finwire 16 maj - 06:52

USA viktiga bolag - Spotify ökade 4,5 procent

Sektor/bolagKursFörändring dagFörändring i årDatum
Aluminium
Alcoa40,040,5%17,8%2024-05-15
Bank & Finans
American Express241,700,1%29,0%2024-05-15
Bank of America38,911,1%15,6%2024-05-15
Citigroup64,241,0%24,9%2024-05-15
Goldman Sachs466,091,7%20,8%2024-05-15
JP Morgan Chase202,110,3%18,8%2024-05-15
Morgan Stanley100,521,1%7,8%2024-05-15
Wells Fargo62,340,7%26,7%2024-05-15
Beklädnad
Abercrombie137,681,0%56,1%2024-05-15
Gap21,942,0%4,9%2024-05-15
Bath & Body Works49,852,4%15,5%2024-05-15
TJX98,48-0,6%5,0%2024-05-15
Biotech
Amgen319,042,5%10,8%2024-05-15
Detaljhandel
eBay52,420,6%20,2%2024-05-15
Home Depot348,672,4%0,6%2024-05-15
Wal-Mart59,83-0,1%13,9%2024-05-15
Energi
Chevron163,05-0,3%9,3%2024-05-15
Exxon Mobil118,580,8%18,6%2024-05-15
Fordon
Ford Motor12,31-1,0%1,0%2024-05-15
General Motors45,491,0%26,6%2024-05-15
Tesla173,99-2,0%-30,0%2024-05-15
Försvar
Lockheed Martin464,08-0,7%2,4%2024-05-15
Gruvor
Freeport McMoRan53,610,2%25,9%2024-05-15
Halvledare
AMD159,674,3%8,3%2024-05-15
Intel31,270,7%-37,8%2024-05-15
Nvidia946,303,6%91,1%2024-05-15
Qualcomm194,613,0%34,6%2024-05-15
STMicro42,852,4%-14,5%2024-05-15
Texas Instruments195,532,3%14,7%2024-05-15
Investment
Berkshire Hathawy412,760,6%15,7%2024-05-15
Konsumentvaror
Procter&Gamble166,510,5%13,6%2024-05-15
Thor Industries104,08-0,9%-12,0%2024-05-15
Livsmedel
Coca-Cola63,130,0%7,1%2024-05-15
McDonald's273,871,2%-7,6%2024-05-15
Läkemedel
Abbott Laboratories104,590,6%-5,0%2024-05-15
Bristol Myers Squibb44,55-0,4%-13,2%2024-05-15
Eli Lilly787,023,0%35,0%2024-05-15
Gilead Sciences67,01-0,9%-17,3%2024-05-15
Johnson & Johnson152,670,9%-2,6%2024-05-15
Merck131,732,4%20,8%2024-05-15
Pfizer28,821,6%0,1%2024-05-15
Medtech
Boston Scientific74,451,3%28,8%2024-05-15
Stryker331,992,4%10,9%2024-05-15
Medtronic84,720,5%2,8%2024-05-15
Media
Fox Corporation32,96-1,1%11,1%2024-05-15
Netflix613,520,0%26,0%2024-05-15
Spotify303,044,5%61,3%2024-05-15
Nätverksutrustning
Cisco Systems49,671,5%-1,7%2024-05-15
Juniper Networks34,580,4%17,3%2024-05-15
Tech
Amazon185,99-0,6%22,4%2024-05-15
Alibaba80,991,9%4,5%2024-05-15
Alphabet173,881,1%23,4%2024-05-15
Apple189,721,2%-1,5%2024-05-15
Meta Platforms481,542,1%36,0%2024-05-15
IBM168,260,5%2,9%2024-05-15
Microsoft423,081,6%12,5%2024-05-15
Telekom
AT&T17,330,2%3,3%2024-05-15
T Mobile162,680,2%1,5%2024-05-15
Verizon Comm40,490,0%7,4%2024-05-15
Tobak
Altria45,850,8%13,7%2024-05-15
Philip Morris100,570,7%6,9%2024-05-15
Transport
Fedex259,320,1%2,5%2024-05-15
Verkstad
Boeing176,99-2,1%-32,1%2024-05-15
Caterpillar360,040,5%21,8%2024-05-15
Cummins292,14-1,0%21,9%2024-05-15
Deere & Co414,020,3%3,5%2024-05-15
Eaton337,962,3%40,3%2024-05-15
Emerson Electric114,820,4%18,0%2024-05-15
Honeywell205,060,9%-2,2%2024-05-15
Parker-Hannifin553,270,7%20,1%2024-05-15
Rockwell Automation275,231,6%-11,4%2024-05-15
Stanley Black&Decker91,39-0,4%-6,8%2024-05-15
RTX Corp105,35-0,3%25,2%2024-05-15
Källa: Factset

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 21 maj - 17:47
Billerud vinnare på Stockholmsbörsen, OMXS30-index stängde oförändrat
Stockholmsbörsen stängde på i en oregelbunden tendens på tisdagen, efter att ha återhämtat en...
Finwire 21 maj - 17:39
Slottsviken rapporterar substansvärde på 35,94 kronor per aktie den 31 mars
Fastighetsbolaget Slottsviken redovisar små förändring av omsättning och resultat i första...
Finwire 21 maj - 17:35
Modelon genomför en företrädesemission på 50 miljoner kronor
Mjukvarubolaget Modelon genomför en företrädesemission på 50 miljoner kronor. Det framgår av...