Finwire 27 March - 06:54

USA viktiga bolag - Ford Motor backade 3,6 procent

Sektor/bolagKursFörändring dagFörändring i årDatum
Aluminium
Alcoa31,58-0,9%-7,1%2024-03-26
Bank & Finans
American Express224,46-0,7%19,8%2024-03-26
Bank of America37,090,6%10,2%2024-03-26
Citigroup61,661,2%19,9%2024-03-26
Goldman Sachs406,180,3%5,3%2024-03-26
JP Morgan Chase195,730,5%15,1%2024-03-26
Morgan Stanley91,280,2%-2,1%2024-03-26
Wells Fargo56,68-0,1%15,2%2024-03-26
Beklädnad
Abercrombie121,970,7%38,3%2024-03-26
Gap27,72-0,7%32,6%2024-03-26
Bath & Body Works47,982,5%11,2%2024-03-26
TJX99,301,1%5,9%2024-03-26
Biotech
Amgen281,770,3%-2,2%2024-03-26
Detaljhandel
eBay51,08-0,3%17,1%2024-03-26
Home Depot379,93-0,9%9,6%2024-03-26
Wal-Mart60,51-0,1%15,1%2024-03-26
Energi
Chevron155,27-0,8%4,1%2024-03-26
Exxon Mobil113,79-0,8%13,8%2024-03-26
Fordon
Ford Motor12,44-3,6%2,1%2024-03-26
General Motors44,001,0%22,5%2024-03-26
Tesla177,672,9%-28,5%2024-03-26
Försvar
Lockheed Martin445,99-0,1%-1,6%2024-03-26
Gruvor
Freeport McMoRan44,73-1,4%5,1%2024-03-26
Halvledare
AMD177,87-0,4%20,7%2024-03-26
Intel41,990,4%-16,4%2024-03-26
Nvidia925,61-2,6%86,9%2024-03-26
Qualcomm167,07-0,3%15,5%2024-03-26
STMicro43,020,2%-14,2%2024-03-26
Texas Instruments167,91-1,7%-1,5%2024-03-26
Investment
Berkshire Hathawy411,570,4%15,4%2024-03-26
Konsumentvaror
Procter&Gamble160,550,2%9,6%2024-03-26
Thor Industries111,371,4%-5,8%2024-03-26
Livsmedel
Coca-Cola60,540,2%2,7%2024-03-26
McDonald's278,620,0%-6,0%2024-03-26
Läkemedel
Abbott Laboratories111,501,4%1,3%2024-03-26
Bristol Myers Squibb52,550,6%2,4%2024-03-26
Eli Lilly774,900,2%32,9%2024-03-26
Gilead Sciences72,41-0,2%-10,6%2024-03-26
Johnson & Johnson155,770,4%-0,6%2024-03-26
Merck125,520,2%15,1%2024-03-26
Pfizer27,590,6%-4,2%2024-03-26
Medtech
Boston Scientific67,941,0%17,5%2024-03-26
Stryker350,38-0,2%17,0%2024-03-26
Medtronic83,700,6%1,6%2024-03-26
Media
Fox Corporation30,581,2%3,1%2024-03-26
Netflix629,240,3%29,2%2024-03-26
Spotify262,810,3%39,9%2024-03-26
Nätverksutrustning
Cisco Systems49,55-0,3%-1,9%2024-03-26
Juniper Networks37,04-0,1%25,6%2024-03-26
Tech
Amazon178,30-0,8%17,3%2024-03-26
Alibaba71,480,0%-7,8%2024-03-26
Alphabet151,700,4%7,6%2024-03-26
Apple169,71-0,7%-11,9%2024-03-26
Meta Platforms495,89-1,4%40,1%2024-03-26
IBM188,50-0,2%15,3%2024-03-26
Microsoft421,65-0,3%12,1%2024-03-26
Telekom
AT&T17,180,4%2,4%2024-03-26
T Mobile161,100,0%0,5%2024-03-26
Verizon Comm40,850,0%8,4%2024-03-26
Tobak
Altria43,12-0,3%6,9%2024-03-26
Philip Morris90,38-0,8%-3,9%2024-03-26
Transport
Fedex288,992,3%14,2%2024-03-26
Verkstad
Boeing187,50-2,0%-28,1%2024-03-26
Caterpillar356,390,1%20,5%2024-03-26
Cummins291,821,4%21,8%2024-03-26
Deere & Co398,520,1%-0,3%2024-03-26
Eaton312,080,1%29,6%2024-03-26
Emerson Electric111,950,2%15,0%2024-03-26
Honeywell201,001,3%-4,2%2024-03-26
Parker-Hannifin549,16-0,2%19,2%2024-03-26
Rockwell Automation284,450,7%-8,4%2024-03-26
Stanley Black&Decker93,48-1,0%-4,7%2024-03-26
RTX Corp96,060,4%14,2%2024-03-26
Källa: Factset

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 23 April - 17:44
Fortsatta uppgångar på Stockholmsbörsen, OMXS30-index steg 1,4 procent.
Uppgångarna på Stockholmsbörsen höll i sig under tisdagen och handeln avslutades med högre...
Finwire 23 April - 17:09
Nowonomics genomför riktad nyemission till emissionsgaranter
Fintech-bolaget Nowonomics genomför en riktad emission av units till emissionsgaranter i samband...
Finwire 23 April - 17:05
JP Morgan höjer riktkursen för Boliden till 340 kronor (335), upprepar neutral - BN
JP Morgan höjer riktkursen för Boliden till 340 kronor (335), upprepar neutral - BN