Finwire 15 maj - 06:52

USA viktiga bolag - Alibaba backade 6,0 procent

Sektor/bolagKursI dagTid/datum
Aluminium
Alcoa39,83-0,8%2024-05-14
Bank & Finans
American Express241,531,2%2024-05-14
Bank of America38,490,7%2024-05-14
Citigroup63,590,3%2024-05-14
Goldman Sachs458,471,1%2024-05-14
JPMorgan Chase201,511,4%2024-05-14
Morgan Stanley99,380,8%2024-05-14
Wells Fargo61,891,0%2024-05-14
Beklädnad
Abercrombie136,312,9%2024-05-14
Gap21,52-3,3%2024-05-14
Bath & Body Works48,681,8%2024-05-14
TJX99,040,3%2024-05-14
Biotech
Amgen311,411,0%2024-05-14
Detaljhandel
eBay52,10,2%2024-05-14
Home Depot340,5-0,1%2024-05-14
Wal-Mart Stores59,86-0,9%2024-05-14
Energi
Chevron163,61-0,6%2024-05-14
Exxon Mobil117,67-0,2%2024-05-14
Fordon
Ford Motor12,440,9%2024-05-14
General Motors45,03-0,3%2024-05-14
Tesla177,553,3%2024-05-14
Försvar
Lockheed Martin467,18-0,7%2024-05-14
Gruvor
Freeport McMoRan53,482,8%2024-05-14
Halvledare
AMD153,161,7%2024-05-14
Intel31,051,8%2024-05-14
NVIDIA913,561,1%2024-05-14
Qualcomm188,972,6%2024-05-14
STMicro41,843,3%2024-05-14
Texas Instruments191,131,8%2024-05-14
Investment
Berkshire Hathawy B410,24-0,2%2024-05-14
Konsumentvaror
Procter&Gamble165,76-0,1%2024-05-14
Livsmedel
Coca-Cola63,1-0,8%2024-05-14
McDonald's270,66-0,2%2024-05-14
Läkemedel
Abbott Laboratories104,01-0,7%2024-05-14
Bristol Myers Squibb44,71-0,8%2024-05-14
Eli Lilly763,980,8%2024-05-14
Gilead Sciences67,650,2%2024-05-14
Johnson & Johnson151,380,1%2024-05-14
Merck128,66-0,5%2024-05-14
Pfizer28,38-0,2%2024-05-14
Medtech
Boston Scientific73,490,9%2024-05-14
Stryker324,3-0,1%2024-05-14
Medtronic84,30,9%2024-05-14
Media
21st Century Fox33,310,4%2024-05-14
Netflix613,66-0,5%2024-05-14
Spotify290,120,1%2024-05-14
Nätverksutrustning
Cisco Systems48,950,6%2024-05-14
Juniper Networks34,44-0,2%2024-05-14
Tech
Amazon187,070,3%2024-05-14
Alibaba79,51-6,0%2024-05-14
Alphabet C (Google)171,930,6%2024-05-14
Apple187,430,6%2024-05-14
Meta Platforms471,850,8%2024-05-14
IBM167,36-0,1%2024-05-14
Microsoft416,560,7%2024-05-14
Telekom
AT&T17,30,2%2024-05-14
T Mobile162,41-0,6%2024-05-14
Verizon Comm40,49-0,1%2024-05-14
Tobak
Altria45,51,0%2024-05-14
Philip Morris99,840,6%2024-05-14
Transport
Fedex259,04-2,9%2024-05-14
Verkstad
Boeing180,761,3%2024-05-14
Caterpillar358,180,4%2024-05-14
Cummins295,181,3%2024-05-14
Deere412,781,2%2024-05-14
Eaton330,450,6%2024-05-14
Emerson Electric114,35-0,4%2024-05-14
Honeywell203,21-0,3%2024-05-14
Parker-Hannifin549,4-0,3%2024-05-14
Rockwell Automation270,840,7%2024-05-14
Stanley Black&Decker91,81,8%2024-05-14
RTX Corp105,7-0,1%2024-05-14
Källa: Bloomberg

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 17 maj - 19:52
Antalet aktiva olje- och gasriggar i Kanada sjönk till 114 stycken (116)
Totala antalet aktiva olje- och gasriggar i Kanada sjönk under senaste rapportveckan. Det visar...
Finwire 17 maj - 19:51
Antalet aktiva olje- och gasriggar i USA steg till 604 stycken (603)
Totala antalet aktiva olje- och gasriggar i USA steg under senaste rapportveckan. Det visar...
Finwire 17 maj - 17:40
Assa Abloys finansdirektör Erik Pieder säljer aktier för 0,6 miljoner kronor
Erik Pieder har den 17 maj sålt 2 000 B-aktier i låsbolaget Assa Abloy där han är...