Finwire 11 June - 06:53

USA viktiga bolag - Abercrombie ökade 5,7 procent

Sektor/bolagKursFörändring dagFörändring i årDatum
Aluminium
Alcoa41,160,6%21,1%2024-06-10
Bank & Finans
American Express232,44-0,1%24,1%2024-06-10
Bank of America39,67-0,3%17,8%2024-06-10
Citigroup61,43-0,6%19,4%2024-06-10
Goldman Sachs453,55-0,3%17,6%2024-06-10
JP Morgan Chase199,61-0,2%17,3%2024-06-10
Morgan Stanley96,39-0,8%3,4%2024-06-10
Wells Fargo57,93-0,7%17,7%2024-06-10
Beklädnad
Abercrombie185,135,7%109,9%2024-06-10
Gap26,082,4%24,7%2024-06-10
Bath & Body Works45,63-0,5%5,7%2024-06-10
TJX107,32-0,1%14,4%2024-06-10
Biotech
Amgen304,72-0,1%5,8%2024-06-10
Detaljhandel
eBay53,150,1%21,8%2024-06-10
Home Depot332,561,7%-4,0%2024-06-10
Wal-Mart66,961,6%27,4%2024-06-10
Energi
Chevron156,740,4%5,1%2024-06-10
Exxon Mobil113,080,3%13,1%2024-06-10
Fordon
Ford Motor12,381,9%1,6%2024-06-10
General Motors47,574,0%32,4%2024-06-10
Tesla173,79-2,1%-30,1%2024-06-10
Försvar
Lockheed Martin467,46-0,6%3,1%2024-06-10
Gruvor
Freeport McMoRan50,001,5%17,5%2024-06-10
Halvledare
AMD160,34-4,5%8,8%2024-06-10
Intel30,910,6%-38,5%2024-06-10
Nvidia121,790,7%145,9%2024-06-10
Qualcomm209,351,3%44,7%2024-06-10
STMicro44,34-0,3%-11,5%2024-06-10
Texas Instruments197,621,0%15,9%2024-06-10
Investment
Berkshire Hathawy410,81-0,7%15,2%2024-06-10
Konsumentvaror
Procter&Gamble167,350,2%14,2%2024-06-10
Thor Industries96,71-0,6%-18,2%2024-06-10
Livsmedel
Coca-Cola63,59-0,5%7,9%2024-06-10
McDonald's253,81-0,9%-14,4%2024-06-10
Läkemedel
Abbott Laboratories107,49-0,1%-2,3%2024-06-10
Bristol Myers Squibb42,572,6%-17,0%2024-06-10
Eli Lilly865,001,8%48,4%2024-06-10
Gilead Sciences65,250,9%-19,5%2024-06-10
Johnson & Johnson147,130,0%-6,1%2024-06-10
Merck131,490,6%20,6%2024-06-10
Pfizer28,07-1,8%-2,5%2024-06-10
Medtech
Boston Scientific77,420,4%33,9%2024-06-10
Stryker348,17-0,3%16,3%2024-06-10
Medtronic83,14-1,1%0,9%2024-06-10
Media
Fox Corporation33,69-1,2%13,5%2024-06-10
Netflix644,500,5%32,4%2024-06-10
Spotify309,000,3%64,4%2024-06-10
Nätverksutrustning
Cisco Systems45,850,0%-9,2%2024-06-10
Juniper Networks35,43-0,3%20,2%2024-06-10
Tech
Amazon187,061,5%23,1%2024-06-10
Alibaba79,301,1%2,3%2024-06-10
Alphabet176,630,4%25,3%2024-06-10
Apple193,12-1,9%0,3%2024-06-10
Meta Platforms502,602,0%42,0%2024-06-10
IBM170,380,2%4,2%2024-06-10
Microsoft427,870,9%13,8%2024-06-10
Telekom
AT&T17,86-1,3%6,4%2024-06-10
T Mobile180,690,5%12,7%2024-06-10
Verizon Comm40,41-1,3%7,2%2024-06-10
Tobak
Altria46,49-0,4%15,2%2024-06-10
Philip Morris103,680,1%10,2%2024-06-10
Transport
Fedex253,722,4%0,3%2024-06-10
Verkstad
Boeing190,12-0,1%-27,1%2024-06-10
Caterpillar329,610,2%11,5%2024-06-10
Cummins273,170,5%14,0%2024-06-10
Deere & Co368,30-0,1%-7,9%2024-06-10
Eaton322,982,6%34,1%2024-06-10
Emerson Electric108,730,7%11,7%2024-06-10
Honeywell210,740,9%0,5%2024-06-10
Parker-Hannifin526,001,9%14,2%2024-06-10
Rockwell Automation255,23-0,3%-17,8%2024-06-10
Stanley Black&Decker82,02-0,5%-16,4%2024-06-10
RTX Corp107,09-0,9%27,3%2024-06-10
Källa: Factset

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 19 June - 17:35
Stockholmsbörsen sjönk på onsdagen, OMXS30-index sjönk 0,5 procent
Stockholmsbörsen sjönk på onsdagen. Utvecklingen var blandad på de stora Europabörserna med...
Finwire 19 June - 17:13
Blackrock flaggar ner i Assa Abloy
Kapitalförvaltaren Blackrock har minskat sitt ägande i låsbolaget Assa Abloy till 4,99 procent av...
Finwire 19 June - 17:08
SBB förlänger utbyteserbjudande, betalning av uppskjuten ränta på hybridvärdepapper
Fastighetsbolaget SBB lämnade den 13 juni ett utbyteserbjudande för innehavare av ett stort antal...