Finwire 16 maj - 07:27

Sweco ökar omsättning - ebita-resultatet var högre än väntat (uppdatering)

(uppdatering avser vd-kommentar)

Teknikkonsulten Sweco redovisar en omsättning i linje med förväntat under första kvartalet. Rörelsevinsten minskade men var högre än väntat.

Omsättningen steg 8,1 procent till 7 720 miljoner kronor (7 140). Utfallet kan jämföras med Modular Finance analytikerkonsensus som låg på 7 722. Den organiska försäljningstillväxten var 4 procent.

Ebita-resultatet uppgick till 793 miljoner kronor (849), väntat 749, med en ebita-marginal på 10,3 procent (11,9).

Rörelseresultatet blev 778 miljoner kronor (839). Rörelsemarginalen var 10,1 procent (11,8).

Resultatet efter skatt blev 558 miljoner kronor (625).

Resultat per aktie uppgick till 1,55 kronor (1,75).

"Vårt fokus framåt är tydligt: att ta tillvara tillväxtmöjligheter på marknaden och leverera fortsatt lönsam tillväxt, med för­bättrade marginaler. Detta kräver satsningar inom attrak­tiva segment i kombination med kraftfullt riktade åtgärder för att optimera vårt erbjudande och vår effektivitet", uppger vd Åsa Bergman i rapporten.

Sweco genomför åtgärder i Storbritannien och fler personalminskningar genomförs under det första halvåret.

"Åtgär­derna vi vidtar i Storbritannien, justeringarna av personal­styrkan i Finland, Norge och Sverige, är - tillsammans med den pågående organisatoriska översynen inom alla affärs­områden - utformade för att öka effektiviteten. En smidig, effektiv och kundfokuserad organisation har alltid varit och fortsätter att vara vårt framgångsrecept", uppger Bergman.

Sweco lämnar ingen prognos.

Sweco, MkrQ1-2024KonsensusFörändring mot konsensusQ1-2023Förändring
Nettoomsättning7 7207 722-0,0%7 1408,1%
Organisk försäljningstillväxt, procent4
Ebita7937495,9%849-6,6%
Ebita-marginal10,3%9,7%11,9%
Rörelseresultat778839-7,3%
Rörelsemarginal10,1%11,8%
Nettoresultat558625-10,7%
Resultat per aktie, kronor1,551,75-11,4%
Konsensusdata från Modular Finance

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 21 maj - 17:47
Billerud vinnare på Stockholmsbörsen, OMXS30-index stängde oförändrat
Stockholmsbörsen stängde på i en oregelbunden tendens på tisdagen, efter att ha återhämtat en...
Finwire 21 maj - 17:39
Slottsviken rapporterar substansvärde på 35,94 kronor per aktie den 31 mars
Fastighetsbolaget Slottsviken redovisar små förändring av omsättning och resultat i första...
Finwire 21 maj - 17:35
Modelon genomför en företrädesemission på 50 miljoner kronor
Mjukvarubolaget Modelon genomför en företrädesemission på 50 miljoner kronor. Det framgår av...