Finwire 11 juni - 08:14

Sibek ökar omsättning och rörelseresultat

Teknikkonsulten Sibek redovisar ökande omsättning under fjärde kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten ökade.

Omsättningen steg 28,4 procent till 38,4 miljoner kronor (29,9).

Rörelseresultatet blev 5,8 miljoner kronor (2,9), med en rörelsemarginal på 15,1 procent (9,7).

Resultatet före skatt var 6,1 miljoner kronor (2,9).

Resultatet efter skatt blev 4,8 miljoner kronor (2,1), en ökning med 128,6 procent mot föregående år.

Resultat per aktie uppgick till 0,47 kronor (0,22), vilket innebär en ökning med 113,6 procent mot föregående år.

"Under räkenskapsårets fjärde kvartal höll den starka trenden med god tillväxt och lönsamhet i sig. Jag har i tidigare kommentarer nämnt att den bakomliggande förklaringen huvudsakligen återfinns i hög beläggning och prisjusteringar, vilket fortsatt gäller under räkenskapsårets sista kvartal", skriver vd David Berg.

Styrelsen kommer att föreslå en utdelning om 1,20 kronor per aktie för räkenskapsåret 2023-24.

Sibek, MkrQ4-2023Q4-2022Förändring
Nettoomsättning38,429,928,4%
Rörelseresultat5,82,9100,0%
Rörelsemarginal15,1%9,7%
Resultat före skatt6,12,9110,3%
Nettoresultat4,82,1128,6%
Resultat per aktie, kronor0,470,22113,6%

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 25 juni - 17:44
Stockholmsbörsen sjönk under tisdagen, OMXS30-index ned 1,3 procent
Stockholmsbörsen föll tillbaka under tisdagen och avslutade med en tydlig nedgång. De ledande...
Finwire 25 juni - 17:33
Styrelseledamot köper aktier för över 163 miljoner kronor i Gaming Innovation Group
Mateusz Juroszek har den 24 juni köpt 6 069 375 aktier i igamingbolaget Gaming Innovation Group...
Finwire 25 juni - 17:26
Publikation visar att Camurus buprenorfin reducerar användning av otillåtna opioider
En ny publikation i JAMA Network Open visar resultat som indikerar att läkemedelsbolaget Camurus...