Finwire 11 juni - 06:39

Nettosparandet i fonder accelererade under maj - aktiefonder ökade 32,6 miljarder - Fondbolagens Förening

Nettosparandet i fonder steg till 38,8 miljarder kronor under maj, enligt Fondbolagens Förening.

Insättningarna var som under tidigare månader störst inom aktiefonder på 32,6 miljarder kronor, följt av hedgefonder och långa fonder med 6,9 respektive 6,5 miljarder kronor. Också korta räntefonder hade mindre inflöden på 0,5 miljarder kronor. Blandfonder fortsatte däremot att minska med -7,3 miljarder kronor.

”Nysparandet i fonder fick under maj viss draghjälp av den rekordstora insättningen av fondrabatter och arvsvinster inom premiepensionen. Nettoinsättningarna var dock mycket stora även med premiepensionen exkluderad. Fortsatt väljer de aktiva fondspararna i första hand aktiefonder och i synnerhet breda globalfonder”, säger Fredrik Hård, ekonom på Fondbolagens förening.

Värdet av den totala fondförmögenheten ökade med 72 miljarder kronor under månaden till rekordhöga 7 740 miljarder kronor. Drygt 68 procent av den totala förmögenheten låg i aktiefonder.
MånadTotalt sparande, mdkrAktiefonder, mdkr
Maj 202438,832,6
April 202419,611,4
Mars 20246,012,3
Februari 20245,87,7
Januari 202411,515,0
December 202342,625,1
November 20238,54,5
Oktober 2023-8,9-7,7
September 20230,92,1
Augusti 2023-5,5-1,3
Juli 20239,56,8
Juni 20234,212,1
Maj 202317,317,7
April 202313,112,1
Mars 20234,12,2
Februari 20237,213,4
Januari 20235,515,2
December 202250,037,2
November 20225,85,9
Oktober 2022-2,0-0,1
September 2022-13,4-11,4
Augusti 20223,24,5
Juli 202214,05,0
Juni, 2022-8,4-8,1
Maj, 20221,50,4
April, 20223,33,9
Mars, 2022-3,7-1,6
Februari, 2022-23,1-19,2
Januari, 2022-8,5-13,7
December, 202171,816,5
November, 20212,85,2
Oktober, 20217,72,6
September, 20212,4-17,5
Augusti 20214,0-6,5
Juli 202119,110,9
Juni, 202117,28,8
Maj, 202111,02,0
April, 202121,517,6
Mars, 202115,818,5
Februari, 20217,19,0
Januari, 202114,823,6
December, 202068,947,0
November, 202019,922,7
Oktober, 2020-5,1-9,9
September, 202010,112,2
Augusti, 20209,113,3
Juli, 202018,810,6
Juni, 202011,93,5
Maj, 202011,114,0
April, 202017,729,4
Mars, 2020-98,3-80,2
Februari, 2020-7,2-15,8
Januari, 202018,219,1
December, 201948,330,3
November 201911,49,5
Oktober, 201914,3-1,5
September, 20199,9-2,5
Augusti, 20192,4-9,5
Juli, 201912,96,1
Juni, 20193,97,8
Maj, 20195,34,4
April, 20197,87,7
Mars, 20192,4-3,9
Februari 20193,13,5
Januari 20194,52,0
December 201829,815,3
November 2018-5,4-6,9
Oktober 2018-9,1-21,4
September 2018-3,0-2,7
Augusti 20184,53,0
Juli 201816,23,8
Juni 20181,8-3,8
Maj 20187,27,0
April 20184,2-0,4
Mars 20180,5-4,5
Februari 2018-1,2-8,2
Januari 20188,812

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 25 juni - 17:44
Stockholmsbörsen sjönk under tisdagen, OMXS30-index ned 1,3 procent
Stockholmsbörsen föll tillbaka under tisdagen och avslutade med en tydlig nedgång. De ledande...
Finwire 25 juni - 17:33
Styrelseledamot köper aktier för över 163 miljoner kronor i Gaming Innovation Group
Mateusz Juroszek har den 24 juni köpt 6 069 375 aktier i igamingbolaget Gaming Innovation Group...
Finwire 25 juni - 17:26
Publikation visar att Camurus buprenorfin reducerar användning av otillåtna opioider
En ny publikation i JAMA Network Open visar resultat som indikerar att läkemedelsbolaget Camurus...