Finwire 16 maj - 08:19

Addtechs ebita ungefär som väntat - höjer utdelningen

Teknikhandelsbolaget Addtech redovisar en omsättning som var lägre än väntat under fjärde kvartalet. Ebita-resultatet ökade. Styrelsen föreslår höjd ordinarie utdelning.

Omsättningen sjönk 3,3 procent till 5 091 miljoner kronor (5 267). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 5 414.

Ebita-resultatet uppgick till 763 miljoner kronor (758), väntat 755, med en ebita-marginal på 15,0 procent (14,4).

Rörelseresultatet blev 649 miljoner kronor (660). Rörelsemarginalen var 12,7 procent (12,5).

Resultatet efter skatt blev 451 miljoner kronor (461). Resultat per aktie uppgick till 1,60 kronor (1,65). Periodens resultat påverkades negativt av en kundtvist där Addtech under kvartalet nådde en förlikning med en negativ engångseffekt på resultatet om totalt 39 miljoner kronor.

I ordinarie utdelning föreslås 2,80 kronor per aktie (2,50). Väntat var 2,78.

Addtech, MkrQ4-2023/2024KonsensusFörändring mot konsensusQ4-2022/2023Förändring
Nettoomsättning5 0915 414-6,0%5 267-3,3%
Ebita7637551,1%7580,7%
Ebita-marginal15,0%13,9%14,4%
Rörelseresultat649660-1,7%
Rörelsemarginal12,7%12,5%
Nettoresultat451461-2,2%
Resultat per aktie, kronor1,601,65-3,0%
Ordinarie årsutdelning per aktie, kronor2,802,780,7%2,5012,0%
Konsensusdata från Bloomberg

Senaste nyheterna

Se alla
Finwire 21 maj - 17:47
Billerud vinnare på Stockholmsbörsen, OMXS30-index stängde oförändrat
Stockholmsbörsen stängde på i en oregelbunden tendens på tisdagen, efter att ha återhämtat en...
Finwire 21 maj - 17:39
Slottsviken rapporterar substansvärde på 35,94 kronor per aktie den 31 mars
Fastighetsbolaget Slottsviken redovisar små förändring av omsättning och resultat i första...
Finwire 21 maj - 17:35
Modelon genomför en företrädesemission på 50 miljoner kronor
Mjukvarubolaget Modelon genomför en företrädesemission på 50 miljoner kronor. Det framgår av...