Viatris Inc. är ett amerikanskt läkemedelsföretag som bildades 2020 genom sammanslagningen av Mylan och Pfizers division Upjohn. Företaget har sitt huvudkontor i Canonsburg, Pennsylvania, och är verksamt i över 165 länder. Viatris utvecklar och levererar generiska läkemedel, biosimilarer och specialläkemedel med målet att förbättra tillgången till vård globalt. Bolaget satsar på att kombinera ett brett produktutbud med lokal närvaro för att möta specifika behov på olika marknader.
Totalt antal aktier1 164 552 654 st
Öppnar13:30
Stänger20:00
Halvdag17:00
-3.00 USD
12.42 USD
0.00%
-28.22%
1.40
0.00
-5.79
-3.49
3.28%
2.79%
2.42%
Idag
Total
3.28%
tors 30 apr.
Viatris rapporterade totala intäkter på 3,5 miljarder dollar för det första kvartalet 2026, vilket motsvarar en rapporterad tillväxt på 8% och en operationell tillväxt på 3% jämfört med det första kvartalet 2025. Nettoomsättningen ökade till 3,5 miljarder dollar från 3,2 miljarder dollar under samma period föregående år, med en rapporterad tillväxt på 8% och en operationell tillväxt på 3%. Uppdelat per geografiskt segment nådde nettoomsättningen för Developed Markets 2,0 miljarder dollar, upp 7% rapporterat och 1% operationellt. Greater China visade en stark utveckling med en nettoomsättning på 680,1 miljoner dollar, upp 22% rapporterat och 18% operationellt. Nettoomsättningen för JANZ sjönk till 273,4 miljoner dollar, ned 1% rapporterat och 2% operationellt. Nettoomsättningen för Emerging Markets uppgick till 535,4 miljoner dollar, upp 3% rapporterat och oförändrad operationellt. Uppdelat per produktkategori uppgick nettoomsättningen för Brands till 2,3 miljarder dollar, upp 10% rapporterat och 4% operationellt, vilket återspeglar accelererad tillväxt i Greater China och fortsatt styrka i Emerging Markets. Nettoomsättningen för Generics uppgick till 1,2 miljarder dollar, upp 5% rapporterat och 1% operationellt, driven av bidrag från nya produktlanseringar och tillväxt i Nordamerika, delvis motverkad av leveransbegränsningar inom ARV-verksamheten i Emerging Markets. U.S. GAAP bruttovinst uppgick till 1,2 miljarder dollar jämfört med 1,2 miljarder dollar föregående år, med en bruttomarginal som sjönk till 32,9% från 35,7%. Justerad bruttovinst uppgick till 1,97 miljarder dollar, upp 8% rapporterat, med en justerad bruttomarginal som förbättrades till 56,0% från 55,9%. U.S. GAAP nettoresultat uppgick till 176,4 miljoner dollar och resultat per aktie efter utspädning var 0,15 dollar, jämfört med en nettoförlust på 3,0 miljarder dollar och en förlust per aktie på 2,55 dollar under det första kvartalet 2025. Föregående års förlust drevs huvudsakligen av en icke-kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill på 2,9 miljarder dollar. Justerat nettoresultat uppgick till 694,1 miljoner dollar, upp 16%, och justerat resultat per aktie var 0,59 dollar, upp 18% rapporterat och 14% operationellt. Justerad EBITDA uppgick till 1,0 miljarder dollar, upp 14% rapporterat och 10% operationellt jämfört med det första kvartalet 2025, vilket påvisar en solid operativ hävstång. Bolaget genererade cirka 71 miljoner dollar i intäkter från nya produkter under kvartalet. Operativt kassaflöde enligt U.S. GAAP uppgick till 388,3 miljoner dollar, ned 27% från 535,5 miljoner dollar under samma period föregående år. Fritt kassaflöde uppgick till 348,4 miljoner dollar, ned 29%, men exklusive transaktionsrelaterade kostnader och omstruktureringskostnader uppgick det fria kassaflödet till 459 miljoner dollar. Investeringsutgifterna uppgick till 39,9 miljoner dollar, ned 6% från 42,6 miljoner dollar. För 2026 bekräftade bolaget sin finansiella vägledning med totala intäkter beräknade till mellan 14,45 miljarder och 14,95 miljarder dollar (mittpunkt 14,7 miljarder dollar), justerad EBITDA mellan 4,15 miljarder och 4,45 miljarder dollar (mittpunkt 4,3 miljarder dollar), samt justerat resultat per aktie mellan 2,33 och 2,47 dollar (mittpunkt 2,40 dollar). Fritt kassaflöde exklusive transaktionsrelaterade kostnader och omstruktureringskostnader beräknas till mellan 1,95 miljarder och 2,35 miljarder dollar (mittpunkt 2,15 miljarder dollar). Operativt kassaflöde enligt U.S. GAAP för 2026 beräknas till mellan 1,7 miljarder och 2,0 miljarder dollar med en mittpunkt på 1,85 miljarder dollar. Bolaget förväntar sig fortsatt mer än 2,5 miljarder dollar i tillgängligt kassaflöde för allokering under 2026 samt intäkter från nya produkter på cirka 450 till 550 miljoner dollar.
Viatris levererade ett starkt resultat för det första kvartalet 2026, vilket återspeglar disciplinerat genomförande inom bolagets globala verksamheter. Bolagets resultat bekräftar den tillväxtbana som presenterades vid investerardagen i mars 2026. Ledningen såg fortsatt momentum på viktiga marknader som Greater China och Nordamerika, och gjorde framsteg med lanseringar samtidigt som produktpipelinen avancerades med flera nära förestående katalysatorer. Bolaget gjorde framsteg med viktiga lanseringar och pipeline-milstolpar inom flera produkter. I mars 2026 godkände Japans ministerium för hälsa, arbete och välfärd Effexor SR 37,5 mg och 75 mg kapslar för behandling av vuxna med generaliserat ångestsyndrom, vilket innebar lanseringen av Effexor för denna indikation i Japan. I maj 2026 meddelade bolaget att sex abstrakt om dess undersökningspatch med låg östrogendos för veckovis bruk för preventivmedelsändamål presenterades vid 2026 års Annual Clinical & Scientific Meeting för American College of Obstetricians and Gynecologists. Presentationerna inkluderade positiva resultat från fas 3-studien som utvärderade den undersökande patchens preventivmedelseffektivitet och säkerhet, samt nya data om patchens vidhäftningsprofil under normala och extrema förhållanden, liksom farmakokinetiska data och data om cykelkontroll. I april 2026 meddelade bolaget att fyra abstrakt presenterades vid American Society of Cataract and Refractive Surgery Annual Meeting. Presentationerna inkluderade data inom flera områden av oftalmologi, däribland fullständiga resultat från VEGA-3, en fas 3-studie som utvärderade MR-141 (fentolamin oftalmisk lösning 0,75%) för presbyopi. Bland viktiga produkter ökade nettoomsättningen för Lipitor till 462,0 miljoner dollar från 388,0 miljoner dollar, Norvasc ökade till 210,0 miljoner dollar från 172,3 miljoner dollar, och Creon ökade till 97,4 miljoner dollar från 82,4 miljoner dollar. Nettoomsättningen för Viagra sjönk till 95,0 miljoner dollar från 98,5 miljoner dollar. Andra starka produkter inkluderar Lyrica med 120,6 miljoner dollar, EpiPen Auto-Injectors med 101,1 miljoner dollar, Zoloft med 72,6 miljoner dollar och Effexor med 62,0 miljoner dollar. Bolaget förväntar sig att generera ett betydande kassaflöde under 2026, vilket ger flexibilitet att agera utifrån sin balanserade kapitalallokering. Med en stark inledning på året anser ledningen att bolaget är väl positionerat för att nå sin helårsprognos, och bolaget är fortsatt fokuserat på att bygga en mer hållbar och högkvalitativ tillväxtprofil för Viatris.
Viatris redovisade totala intäkter på 3,5 miljarder dollar under det första kvartalet 2026, vilket motsvarar en rapporterad tillväxt på 8% jämfört med det första kvartalet 2025. På operativ basis, med hänsyn tagen till konstant valutaeffekter, ökade de totala intäkterna med 3% jämfört med föregående år. Bolagets resultat drevs primärt av en stark utveckling i Greater China, där nettoomsättningen ökade med 22% på rapporterad basis och 18% operativt. Nettoomsättningen på utvecklade marknader växte med 7% på rapporterad basis, medan tillväxtmarknader visade en modest tillväxt på 3%, även om dessa framgångar delvis motverkades av en svag nedgång på 1% i JANZ-regionen.
Nettoomsättningen för varumärkesprodukter, som representerar bolagets etablerade varumärkesportfölj, uppgick till 2,3 miljarder dollar under det första kvartalet, vilket speglar en rapporterad tillväxt på 10% och en operativ tillväxt på 4% jämfört med motsvarande period föregående år. Denna accelererade tillväxt inom varumärkessegmentet drevs av en stark utveckling i Greater China och fortsatt styrka på tillväxtmarknader. Inom varumärkesportföljen visade viktiga produkter som Lipitor en betydande tillväxt, med försäljning på 462 miljoner dollar jämfört med 388 miljoner dollar föregående år. Nettoomsättningen för generika uppgick till 1,2 miljarder dollar, upp 5% på rapporterad basis och 1% operativt, understödd av nya produktlanseringar och tillväxt för vissa produkter i Nordamerika, vilket dock delvis motverkades av leveransbegränsningar inom bolagets ARV-verksamhet på tillväxtmarknader.
Justerat EBITDA uppgick till 1,0 miljard dollar för det första kvartalet, en ökning med 14% på rapporterad basis och 10% operativt jämfört med det första kvartalet 2025, vilket påvisar en solid operativ hävstång i verksamheten. Justerade nettointäkter uppgick till 694,1 miljoner dollar, vilket motsvarar en rapporterad tillväxt på 16% jämfört med 600,3 miljoner dollar under föregående års motsvarande period, medan justerad vinst per aktie uppgick till 0,59 dollar, upp 18% på rapporterad basis och 14% operativt. Bolagets justerade bruttomarginal förbättrades till 56,0% under 2026 jämfört med 55,9% under 2025, trots att bruttomarginalen enligt U.S. GAAP sjönk till 32,9% från 35,7%, huvudsakligen till följd av icke-GAAP-justeringar relaterade till avskrivningar från förvärvsredovisning och andra extraordinära poster.
Bolaget genererade 388,3 miljoner dollar i nettokassaflöde från rörelsen enligt U.S. GAAP under det första kvartalet 2026, jämfört med 535,5 miljoner dollar under föregående års motsvarande period, vilket motsvarar en minskning med 27%. Exklusive effekterna av transaktionsrelaterade kostnader och omstruktureringskostnader uppgick det fria kassaflödet till 459 miljoner dollar under det första kvartalet 2026, jämfört med 535 miljoner dollar under föregående år. För helåret 2026 förväntar sig bolaget fortsatt att ha mer än 2,5 miljarder dollar i kassamedel tillgängliga för användning, och beräknar att det fria kassaflödet, exklusive transaktionsrelaterade och omstruktureringskostnader, kommer att ligga mellan 1,95 miljarder och 2,35 miljarder dollar.
Bolaget genererade cirka 71 miljoner dollar i intäkter från nya produkter under det första kvartalet och förväntar sig fortsatt att leverera cirka 450 till 550 miljoner dollar i intäkter från nya produkter för helåret 2026. Viktiga milstolpar i produktpipelinen uppnåddes under perioden, däribland lanseringen av Effexor för generaliserat ångestsyndrom i Japan, som godkändes av Japans hälso-, arbets- och välfärdsministerium i mars 2026. Därutöver presenterade bolaget flera forskningsabstrakt vid stora medicinska konferenser, inklusive positiva fas 3-data för sitt experimentella lågdos-östrogenveckoplåster för preventivmedel samt fullständiga resultat från VEGA-3-studien som utvärderar MR-141 för presbyopi.
Det finns inte tillräckligt med information i rapporten för att besvara frågan
Viatris utvecklar en experimentell lågdos östrogen veckolapp innehållande 150 mcg norelgestromin och 17,5 mcg etinylestradiol för preventivmedelsanvändning. I maj 2026 tillkännagav företaget att sex abstrakt om denna lapp presenterades vid 2026 American College of Obstetricians and Gynecologists Annual Clinical & Scientific Meeting. Presentationerna inkluderade positiva resultat från en tidigare tillkännagiven fas 3-studie som utvärderade lappens preventivmedelseffekt och säkerhet, samt nya data om lappens vidhäftningsprofil under normala och extrema förhållanden, farmakokinetiska data och data om cykelkontroll.
Viatris utvecklar MR-141, en oftalmisk fentolaminlösning 0,75%, för behandling av presbyopi. I april 2026 tillkännagav företaget att fyra abstrakt presenterades vid American Society of Cataract and Refractive Surgery Annual Meeting i Washington, D.C., med presentationer som inkluderade fullständiga resultat från VEGA-3 fas 3-studien som utvärderade denna oftalmologiska behandling.
Viatris avancerade sin pipeline med lanseringen av Effexor SR 37,5 mg / 75 mg kapslar (venlafaxinhydroklorid), en serotonin-noradrenalin-återupptagshämmare, i Japan. I mars 2026 godkände Japans ministerium för hälsa, arbete och välfärd denna produkt för behandling av vuxna med generaliserat ångestsyndrom.
Viatris genomför en omfattande lanseringsstrategi för nya produkter inom sin portfölj. Företaget genererade cirka 71 miljoner dollar i intäkter från nya produkter under det första kvartalet 2026 och förväntar sig fortsatt att leverera cirka 450 till 550 miljoner dollar i intäkter från nya produkter för helåret 2026. Dessa intäkter från nya produkter avser intäkter från produkter som lanserades under 2026 samt den fortsatta effekten av nya produkter, inklusive förvärv inom affärsutveckling, som lanserats under de senaste 12 månaderna.
Nettoomsättningen för generika återspeglar bidrag från nya produktlanseringar och tillväxt för vissa produkter i Nordamerika, delvis motverkad av försörjningsbegränsningar i bolagets antiretrovirala (ARV) verksamhet inom tillväxtmarknader. Dessa försörjningsbegränsningar utgör en påtaglig utmaning för bolagets förmåga att upprätthålla en stabil intäktstillväxt inom detta terapiområde och denna geografiska region.
Bolaget är exponerat för risker kopplade till förändringar i eller svårigheter med dess tillverkningsanläggningar, inklusive potentiella kortvariga eller långvariga driftsstopp, inspektioner, åtgärder och omstruktureringsaktiviteter. Bolaget drabbades av en brand vid sin tillverkningsanläggning i Nashik under det första kvartalet 2026, vilket resulterade i avskrivningar av lager och anläggningstillgångar om cirka 71,9 miljoner dollar samt ökade tillverkningskostnadsvariationer. Dessa tillverkningsutmaningar kan påverka bolagets förmåga att möta den förväntade efterfrågan på sina produkter.
Bolaget är exponerat för risker avseende nedskrivningar av goodwill eller andra tillgångar samt övriga förluster. Under det första kvartalet 2025 redovisade bolaget en icke-kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill om 2,9 miljarder dollar. Även om ledningen inte med rimlig säkerhet kan förutse framtida nedskrivningar, visar storleken på dessa nedskrivningar bolagets exponering mot risker i tillgångsvärdering, särskilt med hänsyn till de betydande immateriella tillgångarna och goodwillen i balansräkningen, som uppgick till totalt cirka 21,2 miljarder dollar per den 31 mars 2026.
Bolaget kan komma att inte realisera de avsedda fördelarna med, eller uppnå de avsedda målen eller utsikterna för, sina strategiska initiativ och prioriteringar. Bolaget kan dessutom vara oförmöget att uppnå de avsedda eller förväntade fördelarna med sin företagsövergripande strategiska översyn och tillhörande kostnadsbesparings- och omstruktureringsåtgärder inom förväntad tidsram eller överhuvudtaget. Bolaget kan även vara oförmöget att uppnå avsedda eller förväntade fördelar i samband med avyttringar, förvärv, strategiska allianser, samarbeten eller andra transaktioner, eller omstruktureringsprogram, inom förväntade tidsramar eller överhuvudtaget.
Framgång är beroende av kliniska prövningar samt bolagets eller dess partners förmåga att ta tillvara nya produktmöjligheter och att utveckla, tillverka och kommersialisera produkter. Produkter under utveckling som erhåller regulatoriskt godkännande kanske inte uppnår förväntade nivåer av marknadsgodtagande, effekt eller säkerhet. Bolaget är dessutom exponerat för risker relaterade till längre granskningstider, svarstider och godkännandetider till följd av förändrade regulatoriska prioriteringar och personalminskning vid myndigheter, vilket kan fördröja eller förhindra bolaget från att föra nya produkter till marknaden.
Bolaget påverkas av beslut och åtgärder från myndigheter inom hälso- och sjukvård samt läkemedel, liksom av förändringar i relevanta lagar, regelverk och policyer samt hur dessa tillämpas eller genomförs, inklusive men inte begränsat till skatte-, hälsovårds- och läkemedelsrelaterade lagar, regelverk och policyer globalt. Bolaget är även föremål för pågående rättsliga processer, inklusive statliga förfrågningar eller utredningar, vars omfattning, tidpunkt och utfall kan påverka de finansiella resultaten. Dessa regulatoriska och juridiska osäkerheter är särskilt betydelsefulla med hänsyn till bolagets globala verksamhet.
Bolaget är exponerat för risker relaterade till sin förmåga att skydda immateriella rättigheter och bevara dessa. Bolaget är därutöver exponerat för risker förknippade med allvarliga säkerhets- eller integritetsbrister i datasystem, eller störningar i informationsteknologiska system, vilket kan ha väsentliga negativa effekter på verksamheten och bolagets anseende.
Bolaget är exponerat för effekterna av konkurrens, inklusive minskad försäljning eller lägre intäkter till följd av förlorad marknadsexklusivitet för vissa produkter. I takt med att produkter övergår från varumärkesskyddad till generisk status eller möter ökad konkurrens, upplever bolaget intäktserosion på etablerade marknader. Detta konkurrenstryck utgör en fortlöpande utmaning för att upprätthålla intäktstillväxt inom bolagets produktportfölj.
Bolaget är exponerat för osäkerheter och faktorer utanför ledningens kontroll, inklusive men inte begränsat till allmänna politiska och ekonomiska förhållanden, krig eller andra konflikter, potentiella negativa effekter av framtida tullar och handelsrestriktioner, inflationstakt och globala växelkurser. Under det första kvartalet 2026 hade valutakursförändringar en ogynnsam inverkan om 162,0 miljoner dollar på koncernens totala intäkter. Dessa makroekonomiska motvinder kan väsentligt påverka bolagets finansiella resultat, i synnerhet med hänsyn till den betydande globala verksamheten.
Bolaget är exponerat för risker relaterade till förändringar i bolagets eller dess partners kund- och leverantörsrelationer samt kundernas köpbeteenden, inklusive kundförluster och verksamhetsstörningar som kan bli större än förväntat till följd av en negativ regulatorisk åtgärd, ett förvärv eller en avyttring. Förändringar i kundrelationer kan ha väsentligt negativa effekter på intäkter och lönsamhet.
Bolagets likviditet, kapitalresurser och förmåga att erhålla finansiering utgör löpande risker. Per den 31 mars 2026 uppgick bolagets långfristiga skulder till 12,4 miljarder dollar och den kortfristiga delen av de långfristiga skulderna till 1,9 miljarder dollar. Bolagets förmåga att hantera sina skuldförpliktelser och upprätthålla tillräcklig likviditet för att finansiera verksamheten, kapitalinvesteringar och strategiska initiativ är fortsatt föremål för diverse marknads- och operativa faktorer.
Bolaget möter utmaningar relaterade till sin förmåga att attrahera, motivera och behålla nyckelpersoner. Den företagsövergripande strategiska översynen och omstruktureringsåtgärderna, som förväntas resultera i avgångsvederlag och kostnader för anställningsförmåner, kan påverka bolagets förmåga att behålla den kritiska kompetens som krävs för att genomföra affärsstrategin och upprätthålla operativ effektivitet.
Bolaget är exponerat för potentiella effekter av natur- eller människoskapade katastrofer, utbrott av folkhälsokriser, bränder, olyckor, väderrelaterade händelser, oroligheter eller andra nödsituationer i regioner där bolaget eller dess partners eller leverantörer är verksamma. Bolagets erfarenhet av branden vid tillverkningsanläggningen i Nashik under det första kvartalet 2026 illustrerar den väsentliga ekonomiska påverkan sådana händelser kan ha på verksamheten.
Viatris är ett globalt läkemedelsbolag som erbjuder generiska och specialiserade läkemedel.
Att öka tillgången till prisvärda mediciner och utveckla behandlingar för kroniska sjukdomar.
Genom strategiska partnerskap och expansion på tillväxtmarknader.
Patentutgångar kan pressa intäkterna, men bolaget möter detta med nya produktlanseringar och bredare portfölj.
Att investera i Viatris innebär alltid en viss risk, precis som alla investeringar på börsen. Huruvida Viatris passar i din portfölj beror på din strategi, dina mål och din risktolerans. Vi rekommenderar att du gör en egen analys innan du bestämmer dig för att köpa Viatris.
Utdelning innebär att bolaget delar ut en del av vinsten till sina aktieägare, och direktavkastning visar utdelningen i förhållande till aktiekursen. För att se om Viatris erbjuder utdelning och hur stor den är, se datan under grafen ovan.
Kvartalsrapporter är bolagets redovisningar av resultat och ekonomisk utveckling under en specifik period. För investerare i Viatris är rapporterna viktiga för att följa bolagets utveckling. Håll koll på rapportdatum via datan under grafen ovan, eller via bolagets IR-sida.
Den senaste rapporten för Viatris ger en inblick i företagets ekonomi, tillväxt och eventuella utmaningar. Vi rekommenderar att du läser rapporten i sin helhet för att bättre förstå Viatris prestation.
Blankning innebär att investerare satsar på att aktiekursen ska falla. Det kan påverka kursutvecklingen för Viatris. Information om blankningar i Viatris finns via flikarna ovan.
Stora fonder och institutioner investerar ofta i bolag som Viatris. Genom att titta på ägarlistor får du insikt i vilka som har stora innehav i Viatris och hur det kan påverka aktien.
En riktkurs är analytikers bedömning av vad aktien borde vara värd. Vi rekommenderar att du tittar på flera riktkurser från olika källor för att skapa dig en nyanserad bild av Viatris.
Insynshandel innebär köp eller försäljning av aktier i Viatris av personer i ledande befattningar. Du kan hitta aktuell insynshandel på sajter som Finansinspektionen eller Börsdata.
Det kan vara klokt att jämföra Viatris med andra bolag i samma bransch eller sektor. En sådan jämförelse kan hjälpa dig att bättre förstå marknaden och Viatris position inom den.
Att delta i aktieforum kan ge dig olika perspektiv på Viatris, men var kritisk till den information du tar del av. Kombinera forumdiskussioner med din egen analys för ett mer välgrundat beslut.
Öppna ett konto hos en nätmäklare, t.ex. Avanza eller Nordnet.
Välj en kontotyp som ISK (Investeringssparkonto) eller KF (Kapitalförsäkring).
Sök efter Viatris och genomför köpet direkt i plattformen.
Aktier som Viatris handlas oftast på en reglerad börs och är tillgängliga via nätmäklare. Kontrollera med din mäklare om Viatris finns tillgänglig för handel.
Kursutvecklingen för Viatris påverkas av många faktorer, såsom nyheter, rapporter, konjunktur och marknadens sentiment. För att förstå vad som hänt med aktien, följ nyhetsflödet och analyser.
Ett kursfall i Viatris kan bero på negativa nyheter, svaga rapporter eller förändrade förväntningar från marknaden. Ibland rör sig aktien även på grund av bredare börstrender.
Uppgångar i Viatris aktie drivs ofta av positiva rapporter, nyheter eller ökad efterfrågan. Att följa kvartalsrapporter och pressmeddelanden kan ge dig bättre förståelse för uppgången.
För- och efterhandel gör det möjligt att köpa eller sälja aktier som Viatris utanför ordinarie börstid. Kolla med din nätmäklare om Viatris går att handla under dessa tider.
Populära plattformar som Avanza och Nordnet erbjuder handel med aktier som Viatris. Titta även på avgifter, kontotyper och verktyg innan du väljer mäklare.
Vill du bli bättre på att analysera aktier som Viatris? Besök vår utbildningssektion där du hittar guider, tips och verktyg för att göra egna analyser.